Çat Çat Nişantaşı; Müdavimlerini yalnız bırakmıyor

Çat Çat Nişantaşı; Müdavimlerini yalnız bırakmıyor
Nişantaşı’nın müdavim mekanı Çat Çat Nişantaşı, sevenleri ile yeniden aynı masalar etrafında buluşmak için gün saysa da lezzetlerini bir tıkla onlara ulaştırıyor. Pandemi döneminin getirdiği kurallar dahilinde gel-al ve paket servis hizmeti veren Çat Çat Nişantaşı, ocakbaşı ve taş fırın lezzetleriyle dikkat çekiyor.

Çat Çat Nişantaşı, ismini 1940’ların sonunda Karaköy Perşembe Pazarı’nda bulunan salaş bir meyhaneden alıyor. Asıl adı Hoşgör’müş. Bu güzel meyhanenin sahibi olan Işıl Saçak, Çat Çat Nişantaşı’nın hikayesini şöyle anlatıyor: “Çat Çat adını mekanın müdavimlerinden olan Orhan Veli takıyor. Salah Birsel ve Mehmed Kemal mutfakta çalışan Mualla Abla’nın Orhan Veli’ye hafiften aşık olduğu konusunda hemfikirdi. Sabahattin Ali, Bedri Rahmi Eyüboğlu gibi dostları Orhan Veli’yi bulmak için çat kapı Çat Çat’a giderlermiş. Ölümsüz İstanbul’u Dinliyorum şiiri Çat Çat’ın beyaz örtüleri üzerinde yazılmış. Hoşgör Meyhanesi zaman içinde kapandıktan sonra sadece müdavimlerinin ölümsüz eserlerinde ismi anılmaya başlıyor. Ben de bu güzel anıları ölümsüzleştirmek üzere 2017 yılında Nişantaşı Şakayık Sokak’ta bu güzel meyhanenin kapılarını yeniden açtım. Mekanımız eski anılarıyla bugünü harmanlayarak misafirlerini ağırlıyor. İstanbul’un birçok yerinden gelen müşterilerimizin olması da bizi çok sevindiriyor. Çat Çat’ta kurulan dostluklar, yaşanan aşklar ve anılar Çat Çat’ı Çat Çat yapıyor ve ruh katıyor. Çat Çat müşterileriyle hayat buluyor. Onların Çat Çat’a olan sevgisini biliyor biz de onları çok seviyoruz. En kısa sürede anıları tekrar paylaşmak için gün sayıyoruz.”

Çat Çat Kebabı, favori lezzetlerden...

Pandemi sürecinde müdavimleriyle kısa bir süreliğine ayrılan Çat Çat Nişantaşı, gel-al ve paket servis hizmetiyle konuklarından uzak kalmıyor. Oldukça geniş bir mutfağa ve mönü içeriğine sahip olan mekanın mönüsüyle ilgili Işıl Saçak, şu bilgileri veriyor: “Kış gecelerinin vazgeçilmezi bir ocakbaşımız var. Et ürünleri servise açık olduğumuz zamanlarda müşterilerimizin gözü önünde burada pişiriliyor. Etlerimiz kuzu ağırlıklıdır fakat dana lokum ve tavuk kanat da vazgeçilmez lezzetlerimizdendir. Çöp şişlerimiz, Adana Kebabı çok beğeniliyor. Büyük bir taş fırınımız var. Buradan leziz pideler, lahmacunlar çıkıyor. Bütün bunlara ek olarak ara sıcaklar ve soğuk mezeler her gün taze olarak hazırlanıyor. Mezeleri mevsimsel olarak çıkartmak en büyük çabamız. Sebzeleri mevsiminde taze taze müşterilere sunuyoruz, tabi her zaman mönümüzde bulunanlar da var. Özellikle günlük çıkan etli çiğ köfte, pastırmalı humus, kuru dolma, köpoğlu, Hatay kısırı müşterilerimiz tarafından çok beğeniliyor. Ek olarak Çat Çat Kebabı da müşterilerimizin bir numaralı favorisi.”

Adres: Teşvikiye, Şakayık Sokak No: 60 Şişli, İstanbul

@catcatnisantasi

Yorum Yaz

 
 
  captcha