19 Haziran 2024, Çarşamba

1983Beyoğlu Çikolata, pandemi döneminde büyümeye devam ediyor

1983Beyoğlu Çikolata, pandemi döneminde büyümeye devam ediyor
Henüz 5 yıl önce Antalya’da genç bir girişimci kadın tarafından kurulan 1983 Beyoğlu Çikolata, kendi işini yapmak isteyenlerin önemli bir çıkış noktası oluyor. Kısa sürede çeşitli illerde 15 şubeye ulaşan şirket, ilk yurtdışı mağazasını ise Irak’a açtı.

Tarihi Beyoğlu lezzetlerini ve nostaljisini başta tüm Türkiye olmak üzere dünyaya tanıtmak için 2015’te Antalya’da kurulan 1983 Beyoğlu Çikolata ve Kahve, büyük bir başarı hikayesi yazıyor. Kısa sürede farklı illerde 15 franchise şubeye ulaşan firma, ilk yurtdışı mağazasını ise Irak Erbil’de açtı. Şirketin genç kurucu ortağı Seda Sezer Şahin 2020’yi değerlendirirken 2021 hedeflerine yönelik ise önemli açıklamalarda bulundu.

Büyük fırsat var

Pandemi döneminde iki yeni şube açılışı yaptıklarını kaydeden Şahin, “Kafelerimiz ‘al götür’ olarak hizmet veriyor ancak pandemi dönemini fırsata çeviren yatırımcılarla görüşmelerimiz devam ediyor. Mağaza kiraları şu an düşüşte. Yatırımcı adaylarımız avantajlı kiralama ve dekorasyon işlemleri ile pandemi öncesinde açılan şube maliyetlerinin yüzde 20 altında bir mağaza açılışı gerçekleştirebiliyor” dedi.

2 yılda masraf çıkıyor

An itibarıyla marka isim hakkı bedellerinin 75 bin TL olduğunu ifade eden Şahin şu bilgileri verdi: “En az 150 metrekare açık alan olmalı. Şube açılış maliyetimiz metrekareye göre değişmekle birlikte 150 metrekare bir şube yaklaşık 450 bin TL’ye tamamlanabiliyor. Bu yatırım normal şartlarda iki sene içerisinde geri dönüş sağlıyor. KOSGEB’den destek alarak da şubelerini açanlar oluyor.”

Sosyal medya desteği

Bu sistemin yatırımcılar için ciddi bir açılım olduğunu anlatan Şahin şöyle devam etti: “Tramvay kiosk modelimizden ise isim hakkı bedeli alınmıyor ve anahtar teslim 250 bin TL’ye yatırımcıya veriliyor. Franchise’lar kapsamında reklam, PR ve sosyal medya yönetim desteği sağlıyoruz. Şubelerimizin aylık cirosu metrekareye göre değişmekle birlikte 100 bin TL ila 350 bin TL arasında. 2021 yılsonuna kadar 25 şubeye ulaşmayı hedefliyoruz.”

Kıbrıs ve Azerbaycan

Seda Sezer Şahin, şu an Antalya ile birlikte, Adana, Silifke, Karabük, Konya, Kütahya, Şanlıurfa, Milas, Afyon, Batman, Siirt ve Kayseri’de şubeleri olduğunu ifade ederek “Kocaeli, Bursa, Eskişehir, Samsun ve Isparta’da çikolata ve kahveseverlerle buluşmak adına görüşmelerimiz devam ediyor. Yutdışında ise KKTC ve Azerbaycan için temaslarımız sürüyor. Uzun vadede ise tüm illerde olmak istiyoruz” dedi.

Sadece özel reçeteler…

Seda Sezer Şahin en büyük farklarının ise kendilerine özel reçeteyle üretim yapmaları olduğunu vurguladı. Sezer şöyle konuştu: “Bayilerimize güçlü lojistiğimiz ile düzenli olarak ürünlerimizin gönderimini sağlıyoruz. Çikolata grubumuz, tamamen el yapımı ve dökme ürünler. Paketli olarak çikolata satışımız bulunmuyor. Çikolatalarımızın raf ömrü maksimum 1 ay.”

Beyoğlu Kraliçesi

Sezer, çikolata ve kahve konseptini Antalya’da birleştirerek tüketiciye sunan ilk marka olduklarına da vurgu yaparak “Meşhur Beyoğlu çikolatasına uygun kahvelerimiz, eritilmiş çikolatadan hazırladığımız Beyoğlu Kraliçesi, Tatlı Saksı, Beyoğlu Kulesi gibi tatlılarımızla rakiplerimizden ayrılıyoruz” sözlerinde bulundu.

www.1983beyoglu.com

Yorum Yaz

 
 
  captcha