20 Mayıs 2024, Pazartesi

Le Cordon Bleu ve Harvey Nichols işbirliği ile Sevgililer Günü’ne özel Fransız dokunuşu

Le Cordon Bleu ve Harvey Nichols işbirliği ile Sevgililer Günü’ne özel Fransız dokunuşu
Dünyanın en prestijli mutfak sanatları okulu Le Cordon Bleu İstanbul Master Şefleri’nin Özyeğin Üniversitesi Le Cordon Bleu öğrencileriyle beraber Sevgililer Günü kutlaması için çikolatadan yaptıkları ‘Aşkın En Tatlı Hali’ isimli dev eser Harvey Nichols konuklarını büyüledi.

Çikolata, yüzyıllar boyunca aşkın ve tutkunun simgesi, eski zamanlarda aristokrat kadınların soyluluk nişanı, 800’den farklı çeşidiyle bir lezzet deryası, herkesle paylaşılamayacak kadar özel, gece yarısı sokaklarda kendisini aratacak kadar enfes bir tat; 10 Şubat Cumartesi günü Harvey Nichols’da Sevgililer Günü’ne özel yaratılan atmosfer içerisinde Özyeğin Üniversitesi - Le Cordon Bleu Master Şefleri Richard Vacher ve Christophe Bidault’nun ellerinde öğrencileriyle beraber bir sanat eserine dönüştü. Şef Vacher, “Pastacılık ve sanat her zaman birbirinin ilham kaynağı olmuştur. Eğitmenler olarak deneyim, estetik anlayış ve dünya görüşümüzü öğrencilerimize aktarmanın misyonumuz olduğuna inanıyorum. Bu çalışma da bunun en güzel örneği, onlarla beraber çalışarak hem çikolatayla çalışma tekniklerini hem de bir sanat eseri yaratarak göze ve damağa nasıl hitap edebileceklerini aktarmış olduk” dedi.

Ünlü Fransız eğitmen şeflerin; Özyeğin Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü ile Le Cordon Bleu Sertifika Programı Üstün Pastacılık seviyesi öğrencilerinin birlikte çikolatadan yaptıkları bu dev doyuttaki ‘Aşkın En Tatlı Hali’ isimli eser için 200 kg çikolata kullanıldı. İki eğitmen sekiz öğrencinin 20 gün süren çalışması sonucu ortaya çıkan ‘Aşkın En Tatlı Hali’ isimli dev çikolata tablo, Harvey Nichols G katında Şubat ayı boyunca sergilenmeye devam edecek.

Yorum Yaz

 
 
  captcha