Namlı Gurme Kalite ve lezzet anlayışıyla bir klasik

Namlı Gurme Kalite ve lezzet anlayışıyla bir klasik
Konuklarına gün boyu kahvaltı hizmeti sunmasıyla açıldığı dönemde bir ilki gerçekleştiren Namlı Gurme, deneyimlediğiniz her şeyi paket olarak da satın alabileceğiniz konseptiyle uzun yıllardır müdavimlerini yaratmış bir mekân. Konuklarına kahvaltı, şarküteri, meze, sıcak yemek, ızgara, tatlı gibi birçok seçenek sunabilen Namlı Gurme, tüm ürün gruplarında yüksek lezzet ve kalite standardını sürdürüyor. Mekân, Karaköy Mumhane Caddesi’nde bulunan yeni yerinde misafirlerini ağırlamaya devam ediyor.

2007 yılında Karaköy katlı otoparkının en alt katında hizmet vermeye başlayan Namlı Gurme, o dönem için birçok yeniliğe imza atarak yeme-içme sektörünü de derinden etkilemiş bir marka olarak konumlanıyor. Kendi kalite ve lezzet anlayışını sürdürülebilir bir standarda oturtmayı başaran Namlı Gurme, tüm konuklarına bu anlamda güven vermeye devam ediyor. Günün her saatine uygun seçeneklerin yer aldığı bu dükkânda dilerseniz kahvaltı yapabilir, öğle ya da akşam yemeği yiyebilirsiniz. Hafta içi ev yemekleri de sunan Namlı Gurme’de zeytinyağlı, meze ve tatlı çeşitleri de mevcut. Ya da dilerseniz ürünleri internet sitesi üzerinden veya direkt şubelerden satın alabilirsiniz. Namlı Gurme çok yakın bir süre önce Karaköy’de bir çekim noktası haline gelmeye başlayan Mumhane Caddesi’ne taşındı. Galataport İstanbul’un bulunduğu cadde üzerinde de girişi bulunan mekânın aynı zamanda açık alanı da bulunuyor. Geçmişteki yerine göre artık daha geniş bir alana sahip Namlı Gurme, burada daha ferah bir atmosfer oluşturmuş. Misafirlerinin memnuniyetini her şeyin üstünde tutan bir anlayışla çalışmalarına devam eden Namlı Gurme’nin amiral gemisi Karaköy’ün dışında City’s Nişantaşı’nda da şubesi bulunuyor. İstanbul Göktürk’te ve Bahreyn’de ise franchise olarak hizmet veriyor. Yakın zamanda ise Kuveyt’te franchise bir şube daha hizmet vermeye başlayacak. Namlı Gurme’nin hikâyesini ve lezzetlerini Genel Dört kuşaktır devam eden lezzet serüveni dinledik.

Şu an üçüncü ve dördüncü kuşak temsilcileri tarafından yönetilen Namlı’nın hikâyesi bundan 93 yıl öncesine gidiyor. Betül Kurt süreci şöyle anlatıyor:

“1929 yılında dedemin babası Tahtakale’de Kayseri’den aldığı pastırmayı tezgâhta satarak bu işe başlamış. O dönem çok müdavimi olmuş ve büyük dedem Eminönü’nde 12 metrekarelik bir dükkân tutma kararı almış. Markanın ismi ise bölge esnafının “Pastırmanla nam saldın, senin adın Namlı Pastırmacı olsun” diye yönlendirmesiyle ortaya çıkmış. Şu anda da Mısır Çarşısı içerisinde Namlı Pastırmacı diye bir yerimiz var. O gün 12 metrekare olan yer şu an beş katlı bir bina. İlk katı şarküteri, iki katında kafesi bulunuyor. O bina içerisinde sucuk, pastırma, jambon, sosis, kavurma ve kuru et gibi ürün gruplarımızı ürettiğimiz butik bir imalathanemiz de var. Üçüncü kuşaktan dayım Engin Mepa, Namet’i kuran aynı zamanda Namlı Gurme konseptimizi de oluşturup, büyüten kişi. Ben 2009 yılında Karaköy’e geldim. Ekonomi mezunuyum dolayısıyla finans kısmını biliyordum ama işletmecilik kısmını dayımdan öğrendim ve öğrenmeye devam ediyorum. Ailemizin hiçbir üyesinde ‘Ben oldum’ anlayışı yok. Sürekli araştırmaya, daha iyisini bulmaya çalışırız. Küçük dayım hala sabah 5’te dükkânı kendi açar. Annem Eminönü’nde çalışmaya devam ediyor. Hem gelenekselliğimizi koruyup hem de yeniyi takip eden bir markayız.”

Türkiye’nin dört bir yanından seçilen lezzetli ürünler

Namlı Gurme, konuklarına bölgelerinde lezzetleriyle ön plana çıkan birçok özel lezzeti bir arada sunabiliyor. Öyle ki 35 farklı zeytin çeşidi, birçok şehirden gelen peynirler, reçeller, ballar Namlı Gurme tezgâhında sıralanmış durumda. Sirkülâsyonun çok olduğu bu konseptin en cazip yanlarından birisi, deneyimlediğiniz ürünü satın alabilme alternatifi ve hem de altı ay sonra geldiğinizde bile yine o lezzeti size sunabiliyor olmaları. Bu standardı yıllık alım yaparak sağlıyorlar. Namlı Gurme, kahvaltısıyla nam salsa da günün her saatine uygun, lezzetiyle iddialı seçeneklere sahip. Tüm ürünleri tezgâhta görebiliyorsunuz ve yön kartlarıyla da siparişinizi çok rahat bir şekilde oluşturabiliyorsunuz. Kurt, “Türkiye’nin ilk kafe, şarküteri ve restoranı tek çatı altında sunan konseptiyiz. Dayım Engin Mepa’nın 2005 yılında dünya turuna çıkmasının ardından 2007 yılında kurduğu bir konsept aslında burası. Şarküteri zaten ana işimiz. Ev yemekleri, tatlı, kahvaltı, çorba gibi çeşitlerimiz de bulunuyor. Kahvaltı tüm gün var. Fiyatlandırmamız dilim bazında. Konuklarımız ne yemek istiyorsa seçip tabaklarını oluşturuyor. Bu konsept israfı da önlüyor. Mezeler kilo bazında masaya servis ediliyor. Ekmeğinden poğaçasına, zeytinyağlısından mezesine her şey günlük olarak üretiliyor. Şarküteri kısmında dayımın Namet geçmişinden ve markamıza duyulan güvenden dolayı sanayi tipi ürün kullanmak yerine butik imalathanemizde ürettiğimiz ürünleri konuklarımıza sunuyoruz. Dileyen konuklarımız için ızgara çeşitlerimiz de var. Kasaptan etler günlük geliyor. Köfteyi kendimiz yapıyoruz. Tüm ürün gruplarında şunu çok net söyleyebilirim ki; kendi yemeyeceğimiz hiçbir ürünü tezgâha koymuyoruz” diyor.

Doğal ve yöresel ürünler başrolde

Namlı Gurme, ürün satın alırken bölgesine giden, sayısız tadım yapan hatta bazı ürünlerde kendi reçetesiyle üretim yaptıran bir marka. Kurt, “Engin Mepa, 50 yıldır bu işi yapan özel bir isim. Onun damak tadı ve beklentileri de artık üreticiler tarafından biliniyor. Bunun yanında “En iyisi benim” gibi bir egomuz yok. Hep bir araştırma içerisindeyiz. Bal zamanı Van’a, Hakkari’ye gidip köyleri geziyoruz. Üreticiyle bir anlaşmamız yok. Hangi ürün iyiyse onu satın alıyoruz. Her zaman ‘Daha iyisi var mı?’ arayışındayız. Bu bakış açımızın 95 yıldır var olmamızda ve konuklarımızın genel kanısının oluşmasında çok büyük rol oynadığını düşünüyorum” diyor.

www.namligurme.com.tr

Yorum Yaz

 
 
  captcha