Meat Chef Steakhouse; konsepti ve etleriyle iddialı

Meat Chef Steakhouse; konsepti ve etleriyle iddialı
Steakhouse konseptini bünyesinde harmanlayan ve kendi tarzını yaratan Meat Chef Steakhouse, özenle seçtiği etleri, lezzetli sunumlarla buluşturuyor. Et mönüsünün yanında kahvaltı servisinden bar mönüsüne kadar özel lezzetlere imza atan mekan, Adalar manzarasıyla da keyifli bir ortam sunuyor.

Meat Chef Steakhouse, Kartal’da bulunan İstMarina AVM’nin seyir katında hizmet veriyor. Geniş bir metrekareye sahip mekan, mönüsüyle ve hizmet anlayışıyla olumlu dönüşler alıyor. Mekanın başında et konusunda deneyimli bir isim olan Taci Koçer bulunuyor. Birçok mutfakta çalışan Koçer Türkiye’nin birçok sevilen markasının kuruluşunda da yer almış bir isim. 18 yıllık mutfak tecrübesini Meat Chef Steakhouse’da konuklarıyla paylaşan Koçer lokasyon tercihini şu sözlerle anlatıyor: “Konuklarımızın uzun zaman geçirebileceği bir atmosfer yaratmayı amaçladık. Bu anlamda mönümüzle ve hizmet kalitemizle Anadolu Yakası’nda bir farklılık yaratmak istiyoruz. Bu anlamda bir boşluk olduğunu düşündüğümüz için farklı lezzet değerlerini bu bölgeye kazandırmak istedik.”

En iyi eti sunma iddiasına sahip

Lezzetli bir deneyim vaat eden Meat Chef Steakhouse’un mönüsünde iddialı olduğu birçok kalem var. Bunların başında da şüphesiz et kısmı geliyor. Dry aged olarak hazırlan meat chef spesical, beef fajita, club steak, steak spaghetti, porter house gibi yemeklerin yanında kuzu etiyle hazırlanan kuzu pirzola, kuzu kafes, kuzu küşleme ve kuzu kokoreç mekanın en çok sevilen lezzetlerinden. Meat Chef Steakhouse yemeklerin sunumuyla da farklılaşıyor. Alışılagelmiş ahşap sunumların terk edildiği mekanda daha hijyenik ve sağlıklı olduğu porselen sunumlarla ilerleme kararı alınmış. Konukların masasına lezzetli bir et sunabilmenin birçok aşaması olduğunu söyleyen Koçer, “İlk olarak doğru eti seçiyor olmanız gerekiyor. Biz kırmızı ette black angus cinsini tercih ediyoruz. Türkiye’ye geçmiş dönemde giren bu cins şu anda istenilen standartları sağlıyor. Tabii ki bu seçim işini bu alanda deneyimli birileri gerçekleştirmeli. Seçtiğiniz üründe hayvanın yaşı, kilosu, ne kadar doğru beslendiği ve ne kadar yağlı olduğu gibi konuların hepsi çok önemli. Bunları da dikkate alarak seçimlerimizi yapıyoruz. Ardından dry aged dediğimiz eti dinlendirme sürecine dikkat etmek gerekiyor. Eti dinlendirmezseniz iyi bir sonuç alamazsınız. Minimum 28 gün olmak üzere üç aya kadar dinlendirdiğimiz etlerimiz var. Bu işlemin ardından tabii ki pişirme çok önemli. Biz demir döküm ızgaralarda özel bir kömürle yaklaşık 400 derece ateşte etlerimizi mühürleyerek pişiriyoruz” diyor. Mekanda kuzu etlerinde Trakya bölgesinin kuzuları tercih ediliyor. Ayrıca tüm bu etler Türkiye’de büyük firmalarının da çalıştığı yeterlilik sertifikalarına sahip entegre et tesislerinden alınıyor. Ve istenirse bu sertifikalar misafirlerle de paylaşılıyor.

Farklı isteklere hitap eden mönü

Güne keyifli bir kahvaltıyla başlamak isteyenlere de iyi bir alternatif olmayı başaran Meat Chef Steakhouse’da 24 kalem ürün serpme olarak kahvaltı mönüsü içerisinde yer alıyor. Üst kalitede ürünlerin bir araya getirildiği bu mönüde reçel olarak süt ve ceviz reçeli servis ediliyor. Bunun yanı sıra kinoa salatası, yeşil salata, roka salatası gibi salata çeşitlerini konuklarına sunan mekan ara sıcaklarda meatchef special et suşi, steak tartar, dana carpaccio, çedar peynirli füme, kasa köfte, meat chef lokum gibi lezzetler sunuyor. Burger’larıyla çok beğenildiklerini söyleyen Koçer, “Burger mönümüzün köfteleri 200 gram olarak hazırlanıyor. Normalde ince olarak çekilir burger’larda kullanılan etler. Biz onu en yüksek ayarda çekiyoruz. Ve konuklarımızın eti hissedilmelerini sağlıyoruz. İçerisine ekstradan sadece tuz ve karabiber koyuyoruz. Ekmeğini kendimi üretiyoruz. Cheddar peyniri, karamelize soğan ve füme ile de servis ediyoruz. Konuklarımızın isteklerine göre farklı soslarla hazırlanan burger çeşitlerimiz var. Rokfor soslu, soğanlı hardallı ve cheese burger bunlardan bazıları” diyor.

Mekanın üç kalemden oluşan bir tatlı mönüsü de bulunuyor. Taze fıstıklı katmer, havuç dilimi baklava ve kadaşarmdan oluşan mönü, etlerle de uyumlu olmaları nedeniyle tercih edilmiş ve bu lezzetleri hazırlaması için Gaziantep’ten bir usta ekibe dahil edilmiş. Kadaşarm tatlısı mekanın spesiyali. Sufle formatında olan tatlı beyaz çikolata ve kadayıftan yapılıyor. Hafif ve lezzetli bir tatlı olan Kadaşarm Taci Koçer’in tarifinden esinlenerek oluşturulmuş.

Profesyonel mixolojistlerin hazırladığı kokteyller

Keyifli dekorasyonuyla sadece yemek yemeğe gelen misafirlerini değil günün yorgunluğunu atmak isteyenleri de ağırlamayı hedefleyen Meat Chef Steakhouse çok donanımlı bir içecek mönüsüne sahip. Profesyonel mixolojistlerin çalıştığı mekanda kokteyller taze meyvelerden hazırlanan içecekler kullanılarak hazırlanıyor. Yazlık ve kışlık kokteylleriyle iddialı olan mekanın 17 butik şarap firmasından temin ettiği kavı da oldukça beğeniliyor. Tüm bu hizmetleri sunarken ulaşılabilir bir fiyat politikasıyla ilerlediklerini söyleyen Koçer, “Bizim en büyük amacımız misafirimizin memnuniyeti kazanmak. Buradan mutlu bir şekilde ayrılmalarını hedefliyoruz. Şu ana kadar gelen misafirlerimizin tavsiye ettiği bir mekan olmayı başardık. Konuklarımızın sayısı bu şekilde artmaya devam ediyor” diyor.

www.meatchef.com

Yorum Yaz

 
 
  captcha