Sa Va, Cihangir’de dolu dolu kahvaltı deneyimi yaşatıyor

Sa Va, Cihangir’de dolu dolu kahvaltı deneyimi yaşatıyor
Zengin Anadolu mutfağının benzersiz tatlarını modern ve uluslararası lezzetlerle harmanlayan SaVa Anatolian Breakfast House, Cihangir’de kahvaltı konusunda çığır açıyor. Serpme kahvaltıdaki direkt üreticiden getirdiği birbirinden lezzetli bol çeşitli ürünleriyle İstanbul’dan Hatay’a uzanan bir lezzet yolculuğunu simgeliyor. Taş fırınıyla da tercih nedeni...

İstanbul’un gözde semtlerinden Cihangir’de peş peşe açılan yeme- içme mekanlarının lezzet yarışları sürerken kahvaltı menülerindeki rekabet her geçen gün büyüyor. İşte semtin en iyi lokasyonlarından birine sahip SaVa Anatolian Breakfast House da, bu alandaki iddiasını bol çeşitli serpme menüsüyle ortaya koyan bir mekan. Zengin Anadolu mutfağının benzersiz tatlarını modern ve uluslararası lezzetlerle harmanlayan SaVa Anatolian Breakfast House, direkt üreticilerden getirdikleri organik ve taş fırın lezzetleriyle öne çıkıyor.

‘İyi’ kahvaltı’

SaVa’nın kelime anlamı Farsça’da ‘iyi’, işte iddiasını da en başta isim seçimiyle de ortaya koyan mekan, her alanda en iyiyi sunma hedefiyle çalışıyor!

SaVa Anatolian Breakfast House’ın genç işletmecisi Hikmet Yalvaç, doğuştan Cihangirli. Küçük yaşlardan itibaren semtteki aile işletmelerinde çalışan Yalvaç, kendilerine ait bir dönemin ünlü balık restoranı Savoy Balık’ın yerine açtığı SaVa ile gastronomi dünyasına hizmet vermeye devam ediyor. SaVa’nın ismini seçerken hem aile işletmeciliği geçmişine bir gönderme yapmış hem de iddiasını ortaya koymuş.

“Eski tatları Cihangir’e geri getiriyoruz”

SaVa Anatolian Breakfast House, İstanbul’dan Hatay’a uzanan bir lezzet yolculuğunu simgeliyor. Sunduğu lezzetleri direkt üreticisinden tedarik etme prensibi olan mekanın menüsündeki ürünlerin hepsi özel seçilmişnüreticilerden geliyor. Örneğin Bodrum’dan dağ incir reçeli, Çanakkale’den Ezine peyniri, Mardin’den Süryani çöreği, Hatay’dan sürk, Gemlik’ten zeytin vb. gibi SaVa’nın serpme kahvaltılarında sunulan lezetlerden bazıları... “Eski tatları Cihangir’e geri getiriyoruz” diyen Yalvaç, ürün tedariği ile bizzat ilgileniyor; yöre yöre gezerek üreticilerle temas ediyor.

7 dakika servis masada!

Sabah 07.00’de kahvaltı servisine başlayan SaVa’nın siparişleri 7 dakika içerisinde masalara servis etme gibi bir kuralı var. Kahvaltı müşterilerinin beklemeyi sevmediğinden yola çıkan Hikmet Yalvaç, “Sabahları çoğu insan güne adapte olmakta zorlanır, işte bu yüzden kahvaltı çok önemlidir; güne güzel bir başlangıç için vesile olur” diye konuşuyor. Akşam saat 17.00’ye kadar servis verdiklerini de ifade eden Yalvaç, ertesi günün hazırlıkları için bu saatin şart olduğunu dile getiriyor.mekan, hızıyla övgü alıyor. Bu konuda da prensiplerinden taviz vermemekte kararlılar; çünkü ‘iyi kahvaltı’nın kuralları olması gerektiğini düşünüyorlar.

Taş fırından çıkan sıcacık!

SaVa’nın iki tane mutfağı var; birisi açık mutfak ve buradaki taş fırınlarında kendi ekmeklerini pişiriyorlar. Katıklı, tırnak, balon ekmek çeşitlerden en çok tercih edilenler. Mekanın menüsündeki “Anadolu Yöresel Kahvaltı”da yok yok! Karadut şerbeti, mini kaşarlı pide, Süryani çöreği, acılı pide, acılı ekmek, sahanda tereyağlı göz yumurta, organik yumurta, kasap sucuk, yöresel karışık peynir tabağı, zeytin çeşitleri, ev yapımı reçel çeşitleri, bal, manda kaymağı, pişi, cevizli ezme, Girit ezmesi, patlıcan ezmesi, humus, tahin-pekmez, kabak tatlısı, mevsim meyveleri, fıstık ezmesi, tuzlu yoğurt... Serpme kahvaltıda 30’a yakın lezzet sofralara geliyor. Ve muhlama, menemen, omlet çeşitleri, gözlemeler de istek üzerine yapılıyor.

Bu arada direkt üreticiden temin edilen bu ürünlerden bazılarını müşteriler satın da alabiyor; ballar, reçeller, fıstık ezmelerini kavanozlarıyla almak mümkün.

Öğle menüsü de çok zengin

İlk açıldığında sadece kahvaltıyla hizmet vererek başlayan SaVa, müşterilerden gelen talep doğrultusunda öğle yemeği de sunmaya başlamış. Cihangir gibi iş yerlerinin yoğun olduğu bir semtte öğle servisi vermeden olmamış! Taş fırın avantajlarını öğle menülerinde de öne çıkarıyorlar. Pide, lahmacun, pizzaları çok seviliyor.

Bunların yanı sıra makarna çeşitleri de var. İşte Anadolu ile uluslar arası mutfakları birleştirme hikayeleri burada kendini bir kez daha gösteriyor. Hünkar beğendi, Rize kavurma, Halep kebabı, kiremitte kuzu pirzola, saç tava ve mantı menülerindeki diğer Anadolu lezzetleri. Makarnaları da İtalyan usulü; fettucini alfredo, deniz mahsüllü linguine, penne arabiata, pesto soslun penne, spagetti bolonez... Salatalar dan çok çeşitli.

Tatlılarda da fırın lezzetleri iddialı! Taze çıkan kruvasanları arasında sade, çikolatalı ve fıstık ezmeli, ballı çeşitleri bulunuyor. Elmalı tartları ev yapımı tarifleriyle hazırlanırken, tahinli kabak tatlısı ve san sebastian gibi çeşitli lezzetler de var. Hamsi Köy fırın sütlacı ise geleneksel tatlı severler için güzel bir seçenek.

Seramik ürünler sergisi

Mekan tasarımı için ise ailecek seferber olmuşlar! Hikmet Yalvaç inşaat döneminde bizzat çalıştığını,n harç bile kardığını anlatıyor. Yalvaç’ın kız kardeşi de tasarımcı olduğu için el ele verip güzel bir mekan ortaya çıkarmışlar. Masalar ve duvarlar Anadolu esintili.

Dükkanın girişinde bir de seramik reyonu var. Kütahya’daki butik bir seramik atölyesi ile işbirliğine giden SaVa, tamamen el yapımı seramikleri satıyor. Kahvaltılarını servis ettikleri tabak, fincan, kupalar, bardak vs. gibi özel tasarımları bu bölümdem sergiliyorlar; dileyen müşteriler bunları satın da alabiliyor.

Kahveler Costa Coffe’den

SaVa’nın kahveleri ise dünyaca ünlü kahve zinciri Costa Coffe’den; kahve markaları arasında seçkin bir yere sahip bu markanın müşterileri arasında müdavimleri de var. Costa Coffe’nin tüm çeşitlerini sanki bir kahve mağazasındaymış gibi SaVa’da içebiliyorsunuz; baristaları başarılı. SaVa, 120 kişiye hizmet verebilecek kapasiteye sahip; bahçede 14 masa, içeride de 20 masası var.n Cihangirlilerin yanı sıra turistlerin de çok geldiği bir mekan olarak çalışıyor.

Kendi yumurtasını üretme hedefi

Hikmet Yalvaç, henüz bir yıllık mekanlarına ilişkin gelecek hedeflerini de şöyle anlatıyor: “SaVa’da en iyi ve doğal ürünleri müşterilerimize servisn etme konusundaki çizgimizi asla bozmayacağız! Ürün tedariğinde daha iyi olmak adına projelerimiz var. Tavuklarımızı asla kafese kapatıp, önüne yem atmayacağımız, ‘gerçek’ bir ‘gezen tavuk çiftliği’ kuracağız. Gelecek yılın başında Çorlu’da kurmayı planladığımız butik çiftliğimizle sadece kendi işletmemizin ihtiyaçlarını karşılayacağız. Misafirlerimize kendi organik yumurtalarımızı ve tavuklarımızı sunmak için sabırsızlanıyoruz.”

https://savaanatolianbreakfasthouse.com/

Yorum Yaz

 
 
  captcha