Tarihi Özakkaya Fırını 1930 yılından bugüne özel lezzetler sunuyor

Tarihi Özakkaya Fırını 1930 yılından bugüne özel lezzetler sunuyor
Mübadele sonrası 1930 yılında Hacı Hıfzı Akkaya tarafından açılan Özakkaya Fırını bugün üç şubede lezzetlerini sunmaya devam ediyor. Ekmek üretimiyle başlayıp yıllar içinde pastacılık alanında adından söz ettiren bu fırın ürünlerinin lezzetini ve kalitesini bozmadan bugünlere gelmesiyle ön plana çıkıyor. Ayrıca bu değerli markanın neredeyse kuruluşundan bu yana yaptığı ‘Tarihi Özakkaya Kıvratması’ şehrin sınırlarını aşarak tüm Türkiye’de talep görüyor. Fırıncılık mesleğini çocuk yaşta mutfağından öğrenen ve meslekte 50’nci yılını geride bırakan Tarihi Özakkaya Fırını İşletme Sahibi Esat Akkaya’dan hem markayı hem de Tarihi Özakkaya Kıvratmasını dinledik.

Tarihi Özakkaya Fırını’nın kuruluş hikâyesini anlatır mısınız? Şu an kaçıncı kuşak işletmede görev yapıyor? Mübadele sonrası 1930 yılında, Yunanistan Drama’dan gelip Samsun’un Çarşamba ilçesine yerleşen babam rahmetli Hacı Hıfzı Akkaya, Rumlardan bugün merkez şubemizde bulunan taş fırınımızı devralıyor. Böylece fırıncılık mesleğini öğrenmeye başlıyoruz. Ben ilkokuldan sonra 12-13 yaş civarı hamurkâr olarak, tıpkı babam gibi işin mutfağından başladım. Bugün işimin patronu olmama rağmen hiçbir zaman işimin mutfağında olmayı bırakmadım, yenilikleri takip edip her zaman ürün geliştirmeye devam ettim. Meslekte 50’nci yıla girdim, fırınımız ise 93 yaşında. Sağlıkla devam etmek dileğimiz... Şu an 3’üncü kuşak işletmede görevde. Oğlum fırın işletmeciliğini artık iyice devraldı. Kızım da yaklaşık 2 yıldır internet üzerinden çok sevilen ürünümüz Tarihi Çarşamba Kıvratması’nı tüm Türkiye’ye ulaştırıyor.

Günümüzde kaç şubeniz bulunuyor? Şubelerin özelliklerinden bahseder misiniz?

3 şubemiz ve 1 adet kafe-restoran bölümümüz var. Merkez şubemizde tüm fırın ve pastacılık ürünleri mevcut. Üretimleri de burada yapılıyor. Bunun yanı sıra merkezde bulunan kafe-restoran bölümümüzde pide, lahmacun, döner, tatlı, pasta ve içecek hizmeti veriyoruz. Diğer iki şubemizde ise ekmek yerinde üretiliyor, pastacılık ürünleri merkez şubemizde üretilip Terme ve Sungurlu caddesindeki şubelerimize ulaştırılıyor.

Tarihi Özakkaya kıvratması hakkında bilgi verir misiniz? Bu lezzetin özellikleri neler? Bu ürünü siz kaç yıldır yapıyorsunuz?

Kıvratma artık coğrafi işaret adıyla ‘’Çarşamba Kıvratması’’ Çarşamba’ya özgü bir tatlı. Bayramların, özel günlerin vazgeçilmezidir Çarşamba’da. Evlerde yapılır, evlerde yapılan oklavaya sarılır ve büzülür. Bu görüntüsünden dolayı ‘’Koca Karı Gerdanı’’ diye de bilinir isim olarak. Biz oklavaya sarmıyoruz. Rahmetli babamla birlikte pek çok deneme yaptık. Gerek ham madde gerek reçete, gerek şekil olarak çokça denemeden sonra en çok rağbet gören bugünkü formunu oluşturduk. Baklavalık yufka hamuru hazırlıyoruz öncelikle. Çok ince açılıyor yufkamız.Sonrasında içine fındık-ceviz-sofra şekerinden oluşan karışımımızı bolca döküyoruz. Ürünümüzü hem hafif hem de lezzetli yapan bu. Bir hamur tatlısı olarak hamur oranının az olması fark yaratıyor. Hemen hemen kuruluşumuzdan bu yana Tarihi Özakkaya Kıvratması adıyla üretimini yapmaktayız. Bu lezzeti ayrıca kargoyla Türkiye’nin her yerine gönderiyoruz. Günlük pişirilip aynı gün kargolanıyor. Hem bu haliyle hem de ısıtılarak tüketilebiliyor. Isıtıldığında fırından yeni çıkmış gibi oluyor. Kutularımız üzerinde ısıtma ve servis önerimiz mevcut.

Pastanede öne çıkan ürünleriniz neler? Biraz anlatır mısınız?

İlk önce ekmeğimiz ve Ramazan pidemizle biliniriz. Kıvratmanın Instagram satışından aldığımız geri dönüşler hep yıllar önce burada yaşayıp bizden ekmeğini pidesini almış insanların memnuniyeti ve eğer kıvratmayı tatmadılarsa ‘’Eminim çok güzeldir’’ diye düşünüp güven duymaları. Bizi bilen ve yeni tanıyan insanları memnuniyetiyle öneri oluyoruz. Bunun dışında gözbebeğimiz kıvratma tabii ki... Çok sevildi ilk günden beri. Hediyelik olarak çok tercih edilir, bayramlarda da aynı şekilde. Yıllardır ekmeğimiz ve pidemizin lezzetiyle bilinirken son yıllarda bu lezzetlere kıvratmamızda eklendi. Ürünlerimizin bazıları hep vardır. Bazıları da değişir. Çünkü yenilikleri takip ederiz. Şu an ne talep görüyorsa pastacılık sektöründe onu öğrenir, reçetesini oluşturur ve en kaliteli şekilde üretiriz.

Malzeme tedariki noktasında nasıl bir yol izliyorsunuz? Kullandığınız malzemeler hakkında bilgi verir misiniz?

Malzeme tedariki en önemli noktası işin. Eğer kaliteli malzeme kullanmazsanız isminizin devamlılığı söz konusu olamaz. Artık çok firma çok fazla ham madde tedariki seçeneği var. Ama kaliteli malzemeyi bulmak biraz tecrübe istiyor. Biz genellikle güvendiğimiz tedarikçileri mümkün olduğunca değiştirmeden yani falanca kişi daha ucuza malzeme veriyor diye küçük kârların peşine düşmeden çalışmayı tercih ediyoruz. Böylece ürünlerimizin lezzeti ve kalitesi de değişmiyor. Bugün internet aracılığıyla aldığımız geri dönüşlerin de temelinde bu var aslında; kaliteden taviz vermemek.

www.tarihiozakkayafirini.com.tr

Yorum Yaz

 
 
  captcha