SAM Kitchen & Bar: Çağdaş lokal bir mutfak

SAM Kitchen & Bar: Çağdaş lokal bir mutfak
SAM Kitchen & Bar, çağdaş lokal mutfağı ve zarif atmosferiyle Nişantaşı Milli Reasürans Çarşısı’nda konuklarını ağırlıyor. Şık ve ferah atmosferiyle semt sakinlerinin yeni uğrak noktası olan SAM Kitchen & Bar, dünya mutfağından tatları, yerel malzemeler kullanarak harmanlayan mutfağıyla beğeni topluyor.

ALİYE GÜMÜŞ

Nişantaşı Milli Reasürans Çarşısı’nda Kantin’in yerinde açılan SAM Kitchen & Bar, çağdaş lokal mutfağı ve zarif atmosferiyle Ekim ayında kapılarını açtı. Merve Büyükuğur Ümitvar’ın, şehre imza niteliğinde restoranlar kazandıran İstanbul Doors birikimi ve Serra Erman’ın geçmişindeki iletişim ve pazarlama güçlerinin birleşmesiyle ortaya çıkan SAM Kitchen & Bar’ın ardında ikilinin yeni yerler keşfetme tutkusu yatıyor.

Çok yönlü ve ferah

Şık ve ferah atmosferiyle semt sakinlerinin yeni uğrak noktası olan SAM Kitchen & Bar, ismini ikilinin baş harflerinden alıyor. Her küçük detayda mekan sahiplerinin izinin bulunduğu restoranın dekorasyonunda Mimar Aslı Aysan’ın imzası var. Mekan, kadın eli değmiş bir zarafete sahip. Çok yönlü ve ferah bir yer olarak tasarlanmış, hem bilgisayarınızı alıp çalışabileceğiniz hem de akşam lezzetli bir yemekle şarabınızı yudumlayabileceğiniz bir yer. Sadece bir restoran olarak algılanmak istemediklerini söyleyen Serra Erman, “Yemeklerimiz de içkilerimiz de iddialı. Buranın sadece yemek yemek için gelinebilecek bir yer olmasını istemedik. Herkesin gün boyu keyifle vakit geçirebileceği bir yer olsun istiyoruz” diyor.

SAM Kitchen & Bar’ın mutfağını çağdaş lokal mutfak olarak tanımlayabiliriz. Merve Büyükuğur Ümitvar, mutfak anlayışlarını şöyle anlatıyor: “Dünya mutfağından tatları yerel malzemeler kullanarak harmanlıyoruz. Taze, mevsimsel, lokal ürünlerle kullanıyoruz. Dünya mutfağından örnekleri pek çok yerde görmek mümkün. Bizim versiyonumuzu her yerde bulmanız mümkün değil. Örneğin, İtalyan tatlısı cannoli’yi kadayıfla hazırlıyoruz. Bunun gibi farklı örnekler var mönümüzde. Tüm lezzetler mutlaka bir fark yaratmak istedik.”

Tüm lezzetlerinde farklı bir anlayış var

SAM Kitchen & Bar’ın mutfağında Şef Yusuf Demirbaş ile birlikte 12 kişilik bir ekip çalışıyor. Genel mönünün yanı sıra haftalık mönüler de hazırlanıyor. Bu mönüde sürekli gelen konuklar için farklılık yaratmak üzere her kategoriden birer ürüne yer verilmiş. Genel mönü üç ila dört ayda bir mevsimsel olarak değişiklik gösteriyor. Burada dondurmalar hariç, her şey kendi mutfaklarında hazırlanıyor. İsteyenlerin dilerlerse paket olarak alabilecekleri ekmekleri de kendileri yapıyor. Frambuazlı ekmekler, mutlaka denenmesi gerekenler arasında yer alıyor. Mönünün spesiyalitelerinden bazıları şöyle; ot mücveri, ördekli sıcak humus, SAM burger, kaburgalı penne arrabiatta, fırında karamelize somon, kadayıf cannoli, satsuma cheesecake, crumble, kestaneli profiterol…

SAM Kitchen & Bar’ın içki mönüsünde ise kendi hazırladıkları likörler, kokteyller ve dinlendirerek hazırladıkları füzyon içkiler öne çıkıyor. Pancarlı suyuyla hazırlanan Off Beet, misket limonlu, çilekli ve acı biberli El Diablo, karbon kömürü ve reyhanlı Darkness imza kokteyller arasında yer alıyor.

Özel kokteylleri ve lezzet deneyimleriyle SAM Kitchen & Bar, konuklarını sabah 10:00’dan 14:00’e kadar brunch mönüsüyle, 12:00’de başlayan öğlen mönüsünden gece yarısına kadar da her zevke hitap eden yemek ve içkileriyle ağırlıyor. Özel etkinliklere de ev sahipliği yapan mekanda, Cumartesi akşamları canlı müzik performansları gerçekleşiyor.

www.samkitchenandbar.com

Yorum Yaz

 
 
  captcha