19 Haziran 2024, Çarşamba

Mutfak eğitiminde sanat var

Mutfak eğitiminde sanat var
Odağına tasarımı alan Medipol Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü, güçlü eğitim kadrosuyla öne çıkıyor. Sektörden pek çok profesyoneli ağırlayan etkinlikleriyle öğrenciler ve sektör arasında köprü oluyor. Tam donanımlı iki uygulama mutfağında, kameralı çekim yapılabilen görüntüleme sistemi de var.

Medipol Üniversitesi Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü; mutfak ve yemek sanatı, ortam tasarımı ve gastronomi alanının teknolojiye dayalı konularını içeren bir anlayışla 2017 yılında kuruldu.

Odağına tasarımı alan okul, yiyecek- içecek işletmeciliği yönetimi ve mutfak kültürü konusunda eğitimli, uluslararası düzeyde rekabet potansiyeline sahip genç yöneticiler, işletmeciler ve şef adayları yetiştiriyor. Eğitim kadrosunda bir doktor öğretim üyesi, bir araştırma görevlisi ve bir öğretim görevlisi bulunuyor. Nisan ayı itibariyle yeni atamalarla birlikte bölüme iki doktor öğretim üyesi, bir öğretim görevlisi ve bir araştırma görevlisi daha katılarak kadrosunu daha da güçlendirecek. Ayrıca kurulduğundan bu yana görevlendirme ile ders veren pek çok değerli akademisyen ve sektör profesyoneli öğretim görevlisi olarak okulda ders veriyor. Kadrolu ve kadrosuz olarak 20 kişilik bir eğitmen ekibine sahip...

Zengin müfredat

Temel Gıda Bilimleri, Gıda Teknolojisi, Hijyen, Gıda Güvenliği, Gıda Mevzuatı gibi tedarik sürecini ve yemek üretim sürecini ilgilendiren konularda teorik eğitimler veriliyor. Moleküler Gastronomi, Füzyon Mutfak, Mutfakta İnovasyon ve Yaratıcılık, Mutfak Bilimi, Gastronomide Kimya gibi dersler ile öğrencilere yemek pişirmenin perde arkasındakii kimyasal ve fiziksel süreçleri de öğretmeyi hedefliyorlar. Sürdürülebilirlik, Mesleki İngilizce, Sosyal Medya Yönetimi, Markalaşma gibi yenilikçi ve özgün dersleri ile çağın gerekliliklerine uyum sağlayan ve yaşam boyu öğrenme becerilerinin kazandırıldığı bir müfredata sahip.

Öğrencilerin sanat ve tasarım alanlarında yetkinliklerini arttırabilecek Temel Tasarım, Gıda Tasarımı, Mutfak ve Mekan Tasarımı, Sanat Tarihi gibi dersleri de mevcut. Zengin bir teorik ders programı olan okulda, uygulama dersleri ağırlıklı olarak işleniyor. Temel mutfak eğitimi ve becerilerinin kazandırıldığı Mutfak Uygulamaları, Temel Pastacılık, İleri Pastacılık, Temel Fırıncılık, İleri Ekmekçilik, Osmanlı Mutfağı, Türk Mutfağı ve Dünya Mutfakları gibi dersler yer alıyor.

Ayrıca birçok farklı niş alanda öğrencilerin becerilerini geliştireceği Çikolata ve Şekerleme Sanatı, Pasta Süsleme Sanatı, Gastronomi Fotoğrafçılığı gibi seçmeli ve uygulama dersleri de veriliyor.

Teknolojiye sıkı takip Medipol Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümünde; çağın gereksinimlerine uygun profesyoneller yetiştirme hedeflenirken, teknolojik yenilikler de yakından takip ediliyor ve öğrencilere bu alandaki en güncel bilgi ve beceriler sunuluyor. Bu okul öğrencilerine sadece pişirme teknikleri ve mutfak sanatları becerileri kazandırmakla kalmıyor; mutfak kültürünü anlama ve mutfağın sanatsal, tarihsel ve kültürel boyutlarını keşfetme fırsatı sunuyor. Böylelikle mezunlar, hem mutfak sektöründe başarılı bir kariyer, hem de mutfak sanatlarının derinliklerine inerek yaratıcı bir perspektif kazanıyor.

İki uygulama mutfağı

Okulda 15’er istasyondan oluşan iki adet uygulama mutfağı bulunuyor. Bu sayede aynı anda farklı dersler eş zamanlı yürütülebiliyor. Profesyonel mutfaklarda ihtiyaç duyulan tüm ekipmanlar yedekli olarak mevcut. Soğuk hava ve kuru gıda depoları da yer alıyor. Öte yandan uygulama mutfağında kameralı çekim yapmaya imkân sağlayan ve her istasyondaki ekranlardan takip edilebilen uygulama görüntüleme sistemi de var.

TÜBİTAK projeleri

Bölümde üç tane lisans seviyesinde TÜBİTAK tarafından fonlanan 2209a ve 2209b öğrenci projeleri yürütülüyor. Bunlar dışında henüz başvuru aşamasında olan bilimsel araştırma projeleri de bulunuyor. Diğer yandan öğrenciler, birinci sınıftan itibaren ürün geliştirme konusunda destekleniyor, geliştirilen ürünlerin sanayi veya sektöre aktarımı için Medipol Üniversitesi çatısı altındaki Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) ile işbirliği yapılıyor. Aynı fakültede yer alan Endüstriyel Tasarım bölümüyle ortak geliştirilen birçok Ar-Ge projesi TTO desteği ile patent aşamasında.Öğrencilerin geliştirdikleri yeni ürünlerin marka tescili, patent ve endüstrileşebilme süreçleri için üniversiteden destek alarak bu projeleri çeşitli fuar ve yarışmalara da götürüyorlar. Bu bağlamda öğrencilerin aldığı birçok ödül ve marka tescili bulunuyor.

Sohbetler

Medipol Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü düzenlediği etkinliklerle de öne çıkıyor. Sektör paydaşları ve ünlü şeflerin katılımı ile gerçekleşen “sektör sohbetleri” adı altındaki bir söyleşi programı ve podcast yayınları yapıyorlar. Öğrenciler ile sektörün çeşitli segmentlerinden başarılı ve farklı bakış açılarına sahip temsilcilerin buluştuğu etkinlikler ufuk açıcı oluyor. Sektör ve öğrenciler arasında bu etkinliklerde güçlü bir iletişim imkanı doğuyor.

Okulda her hafta gıda hazırlama, servis, üretim, dağıtım vb. gibi sektörün her yönünden profesyoneller konuşmacı olarak ağırlanıyor.

Sektörden öğretim görevlileri

Öte yandan öğretim görevlileri, okulun sektörle olan en önemli bağlantısını oluşturuyor. Her biri en az 10 yıl sektör deneyimine sahip olan öğretim görevlileri, aktif olarak iş hayatlarını sürdürüyor. Bu nedenle staj yeri bulamayan öğrenciler için her zaman destek sağlayabiliyorlar. Bölüm Başkanı Emine Olum, “Öğrencilerimizin hedefledikleri işletmelerde staj yapabilmeleri için süreci olumlu bir şekilde yönetmek ve destek sağlamak önceliklerimiz arasında yer alıyor. Bu amaçla üniversitemizin kariyer merkeziyle ortak hareket ediyoruz” diyor. Bu sene ilk defa düzenleyecekleri ve geleneksel hale getirmeyi hedefledikleri kariyer günlerinde ise öğrencileri, yurtiçi ve yurtdışı otel ve restoran zincirleri, yemek firmaları, gıda işletmeleri gibi yiyecek içecek sektörünün farklı alanlarından temsilcilerle bir araya getirerek staj/iş imkanları sunmayı planlıyorlar. Sıkı bir mezun ilişkileri ağının olduğu okulda, her yıl bu ağa yeni mezunlar ekleniyor ve iş ilanları sürekli olarak mezunlarla paylaşılıyor. Bu sayede mezunların sektörde başarılı bir kariyere adım atmaları destekleniyor ve onlara iş fırsatları sunuluyor.

Yorum Yaz

 
 
  captcha