Metro Türkiye’den sofralara Omega 3 takviyesi

Metro Türkiye’den sofralara Omega 3 takviyesi
Metro Türkiye, “Yediği Önünde, Yemediği Yarında” projesi ile her geçen gün daha fazla deniz balığının yaşamına devam etmesine ve bu sayede balıkların gelecek nesillere bırakılmasına vesile oluyor.

Denizlerdeki balıkların yarınlara kalması için çalışan Metro Türkiye, 2022 yılında deniz balığı oranı azaltılmış alg yağı içeren yemler ile 400 ton Metro Premium Levrek ve Çipura yetiştirdi. 80 bin kişinin yıllık balık ihtiyacının karşılanmasına denk gelen bu sayı ile 500 ton deniz balığını kurtarmış oldu. Bu yıl ise yetiştirdiği Metro Premium Levrek ve Çipura sayısını daha da arttırarak 900 ton deniz balığını kurtarmayı hedefliyor.

Yüzde 100 izlenebilirlik

Metro Türkiye, tüm balıklarında olduğu gibi Metro Premium Levrek ve Çipura ürünlerinde de yüzde 100 izlenebilirlik sunarak müşterilerini güvenilir gıda ile buluşturuyor. Türkçe ve Latince adı, hasat tarihi, son kullanma tarihi, parti no, yetiştirildiği yer, kuluçkahane, yem, tedarikçi adı, gıda güvenliği sertifikası, ürün analiz bilgisi, besin değerleri olmak üzere toplam 12 kriterde yüzde 100 izlenebilirlik ile müşterilere sunuluyor.Açık denizlerdeki kafeslerde yetiştirilen ve ortalama 13 - 16 ay içerisinde hasat boyuna ulaşan balıklar; toplamda 227 ayrı kalite kontrol sürecinden geçerek önce raflardaki sonra ise sofralardaki yerini alıyor.

Somona eş Omega 3 değerine sahip

Metro Türkiye; dünyanın en büyük balık yemi tedarikçilerinden Skretting firması ve ülkemizin önde gelen balık üreticisi Hatko Su Ürünleri ile iş birliği içerisinde gerçekleştirdiği projesi ile Türkiye’de ilk kez endüstriyel boyutta levrek ve çipura yetiştiriciliğinde alg yağı içeren yem kullanılmasına öncülük de etti. Projede kullanılan bu alternatif yem modeli, balıklarda sektör ortalamasının çok üzerinde Omega 3 yağ asidi değerleri olmasını sağlıyor.

Metro Türkiye CEO’su Sinem Türüng, ““Yediği Önünde, Yemediği Yarında” projemiz ile yetiştirilen balıkların tedariğinin yaklaşık yüzde 50’sini yeme içme sektörüne yaparak Metro Premium balıkların da restoran menülerinde yer almasını sağladık. Sürdürülebilir balıkçılığı destekleyen bu ürünlerimizin gördüğü talep karşısında biz de bu yıl hedefimizi bir adım daha büyüttük. Yıl sonuna kadar toplam 750 ton çipura ve levrek yetiştirerek, yaklaşık 900 ton deniz balığını kurtarmayı hedefliyoruz” diyor.

www.metro-tr.com

Yorum Yaz

 
 
  captcha