Gastronomi Turkey by Rafine'nin yeni sayısı çıktı

Gastronomi Turkey by Rafine'nin yeni sayısı çıktı
Herkese merhaba… Gastronomi Turkey by Rafine Dergisi’nin yeni sayısını, sektörel tüm gelişmeleri içeren haberleriyle sunmanın heyecanını yaşıyoruz.

Covid-19 sebebiyle yaşanan sıkıntı süreci normalleşme adımlarıyla atlatmaya başlayan sektör, düzenlenen gastronomi etkinlikleri ve festivallerle son iki yılın en iyi dönemini yaşadı. Örneğin Uluslararası Adana Lezzet Festivali, üç gün boyunca 51 konuşmacı ve 23 şefin katıldığı konferans ve lezzet sahneleri, 100’den fazla markanın yer aldığı alanı ile üç gün boyunca 285 bin ziyaretçi ağırladı. Adana gastronomi kültürünün tanıtımına büyük katkı sağlayan festival, üç gün boyunca şehrin ekonomisine 150 milyon TL’lik katkı sağladı. 8-9-10 Ekim tarihlerinde gerçekleşen Formula 1 Rolex Turkish Grand GP ise İstanbul otelleri için olumlu etki yaratan bir etkinlik oldu. Yerli yabancı turist sayısındaki artış, otellerin yüzünü güldürdü. Kahveseverleri bir araya getiren Ankara Coffee Festival ve Türk Telekom Prime İstanbul Coffee Festival ise Ankara ve İstanbul’a renk kattı. Tüm bu keyifli etkinliklerin detaylarını Gastronomi Turkey by Rafine’nin içeriğinden okuyabilirsiniz. Son dönemde açılan oteller ve mekanlar, yeme-içme sektörüne hareket kazandırdı. Yeni oteller ve restoranlara yeni sayımızda yer verirken, işletmecilerin işini kolaylaştıracak ürünlere imza atan firmalar ve sektörel gelişmeler de sayfalarımızda yer aldı.

Özümüze dönmeyi öğrendiğimiz pandemi sürecinde işletmelerin de bu anlamdaki çalışmaları sektördeki gerçek bir değişimin yaşandığını gösteriyor. Örneğin mekanlardaki geri dönüştürülebilir ürünlerin kullanımı artıyor, atıksız mutfak çalışmaları konusunda önemli adımlar atılıyor. Yerel mutfaklar ön plana çıktığı menülere imza atan şefler, ürün tedariki konusunda da lokal malzemelere odaklanıyor, yerli üretimi destekliyor. Bu konuda başarılı işlere imza atan Hiç Lokanta’nın Şefi Ekin Can Kün, ilhamını doğadan alıyor. Ekin Can Kün’ün çalışmalarını yeni sayımızda okuyabilirsiniz. Bir diğer şef röportajımızı ise Necati Tunuslu ile gerçekleştirdik. Sheraton İstanbul City Center’ın Executive Şefi Necati Tunuslu, mutfakta 34’üncü yılını geride bırakırken turizm sektörünün en prestijli dergilerinden Hotelier International tarafından Orta Doğu otellerinde çalışan en etkili 50 yönetici şef arasında yerini aldı.

Türk mutfağının dünyaya tanıtılması için güzel bir adım da Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan geldi. Referans niteliğindeki “Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı” kitabı Türk mutfağının zenginliklerinin ve beraberinde taşıdığı kültürel birikimin tanıtımı amacıyla, Emine Erdoğan’ın ve Cumhurbaşkanlığı’nın himayelerinde ve koordinasyonunda, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın desteğiyle hayata geçti.

Endüstriyel mutfak sektöründe faaliyet gösteren firmalardan yeni otellere, lezzetli menüleriyle öne çıkan restoranlardan gıda sektöründeki başarılı girişimcilere kadar sektörel tüm yenilikleri ve gelişmeleri yeni sayımızda okuyabilirsiniz. Güzel dileklerle kış aylarına “merhaba” diyor ve keyifli okumalar diliyoruz.

Yeni sayımızı incelemek için: https://rafinedergi.gastronomiturkey.com/5/

Yorum Yaz

 
 
  captcha