Ozan Aras Bingöl; yollardan ilham alıyor

Ozan Aras Bingöl; yollardan ilham alıyor
“Yazmak güzel şey demişler. Yazmak güzel olduğu kadar paylaşmak da güzeldir” diyerek yola çıkmış sosyal medya yolculuğuna Gezgin Gurme Ozan Aras Bingöl. Sosyal medya platformlarına 2014 yılında adım atan Ozan Aras, bugüne kadar 200’e yakın mekan keşfi, 150’ye yakın rota gezmiş. Çalışmalarını GezginGurme Instagram profilinden, YouTube kanalı ve web sitesi üzerinden yürütüyor. Şimdilerde seyahat hikayeleriyle adından söz ettiren ve kendi ismiyle marka olmayı hedefleyen Ozan Aras ile çalışmalarını konuştuk.

Biraz kendinizden bahseder misiniz?

Doğma büyüme İstanbul Beykozluyu; ailem 90 yıldır burada yaşıyor. Çok gezen bir ailede büyüdüm. Bebekliğimden beri geziyorum, diyebilirim. Beykoz Üniversitesi’nde bilgisayar ve yazılım programcılığı üzerine okurken okulda gezi kulübünü kurdum. Para kazanmak için yola çıkmamıştım ancak yaptığım organizasyonlarla para da kazanmaya başladı. Okulun tüm gezilerini, lansmanlarını, organizasyonlarını ben düzenliyordum. Bu dönemde insanlarla iletişim yeteneğimin güçlü olduğunu keşfettim. İki yıllık üniversite bittikten sonra dört yıllık bilgisayar mühendisliğine geçtim. Sonra üçüncü sınıfta okulu bıraktım. Teknoloji alanındaki eğitimim sosyal medya hayatında bana epey avantaj kazandırdı tabii. Ardından da Anadolu Üniversitesi’nde işletme okudum, Marmara Üniversitesi’nde de marka yönetimi alanında yüksek lisans yaptım.

Sosyal medya alanına nasıl yöneldiniz?

Bu iş benim hobimdi aslında. Yüksek lisansın öncesinde 10 yıl boyunca gezi kulübü de dahil ticaretle uğraştım. Otomotiv ve yatçılık üzerine iş yerlerim oldu. 2014 yılında bir ay New York’a gittim. Hayatımda ilk kez yalnız tatile çıktım. New York’ta arkadaşlarım vardı. Onlarla orada buluştuk. Arabayla Washington’a gittik. Yemek yiyelim dedik. O dönem Yelp kullanıyorduk. Orada restoran araştırırken, Türk-Yunan restoranı Zaytinya diye bir mekan karşımıza çıktı. O gün tesadüfen bir tadım mönüsü yapmışlardı. O gün yaşadığım lezzet ve sunum deneyimi beni çok etkiledi. Orada yapılan fotoğraf çekimleri Instagram’da önüme düşmeye başlayınca bende başka fikirler uyanmaya başladı. 2015 yılının Temmuz ayında Türkiye’ye döndüğümde, telefonumda da birçok fotoğraf birikmişti; çok etkilendiğim için telefonla ben de fotoğraf çekimlerine başladım. Tabii telefon belleğim dolmaya başlayınca, onları bir yerde tutmak için Instagram sayfamı açtım. Hatta ilk ismim Travel&Gourmet idi. Sonrasında Gezgin Gurme’ye dönüştürdüm. Böylelikle sosyal medyaya adımımı atmış oldum. İlk etkileşimler çok iyi olmuştu. Şu an marka işbirlikleriyle ilerliyorum.

Markalarla iletişime geçmeye ne zaman başladınız? Orada süreç nasıl gelişti?

Sosyal medya hesabımı açtık bir yıl sonra 10 bin takipçiye ulaşmıştım. Paylaşımlarım beğenildikçe, işi daha da iyi ve kreatif yapmak istedim. 2016 yılına geldiğimizde buradaki işlerimi sonlandırıp, biraz toparlanıp Amerika’ya gitmeye karar verdim. İkinci kez Kaliforniya’ya gittim. Sosyal medyayla çok sık ilgilenmiyordum oraya gittiğimde, ticari işlerle uğraşıyordum. Türkiye’de 15 Temmuz olayları olunca ailemin yanına dönmek istedim. Döndüğümde yüksek lisansa ve sosyal medya tarafına ağırlık vermeye başladım. O zaman 20 bini bulmuştu takipçi sayım.

Gastronomi ile yolunuz nasıl kesişti?

Sayfamın ismi dolayısıyla yönlendim biraz da diyebilirim. İlk olarak bir tatlı markasıyla tanıtım çalışmaları yaptım. Çalışmalarımı, bir markaya değer katmak için yapmaya başladım. Buna ‘influencer marketing’ deniliyor. Bireysel olarak 2016-17 yıllarında yapmıştım bunu. Yeme-içme sektöründe çok aktiftim o dönem. Yeme-içme alanına bir hevesle girdim ama asıl istediğim alan seyahatti. ‘Gezgin Gurme’ denilince akla tabii yeme-içme geliyordu. Gezerken elbette iyi yemekler keşfediyor ve onu paylaşıyorsunuz. Şimdi ise asıl istediğim alan olan seyahate odaklandım.

Seyahat alanında bugün neler yapıyorsunuz?

Seyahat tutkunu bir insanım. Gezdiğim zaman, belki dünyanın öbür ucunda bir ormanda gezerken bile keyifle yaşıyorum. Büyük bir fotoğraf markasıyla çalışmaya başladım ilk olarak. Onların bize özel geliştirdiği kameralarla yola çıktım. İlk olarak Kapadokya seyahati yaptım ve ilk vlog’umu çektim. YouTube kanalım üzerinden paylaşmaya başladım. Sonrasında Kamboçya’dan Karadeniz’e, Bali’den Katar’a, Milano’dan Kars’a kadar pek çok yere seyahatlere çıktım. Yaklaşık iki ay kaldığım bir Asya seyahati planladım. Bu alanda pek çok deneyim kazandım. Artık içerik üretmeyeceğim bir şeyi paylaşmak istemiyorum. Gerçekten de kaliteli, zevkli ve keyifli hikayelerin yer aldığı bir sayfa oluşturduğuma inanıyorum. Bugün geldiğim nokta, seyahat konusunda kendine özgü içerikler paylaşıyor, YouTube kanalıma özel videolar çekiyor ve web sitemde de yazılar yayınlanıyorum.

Önümüzdeki hedeflerinden bahseder misin?

Gezgin Gurme isminin yansıttığı yeme-içme algısını değiştirmek istiyorum. Bunu aslında başta yapmalıydım ama süreç öyle gelişmedi. Şimdi ismimle marka olmayı hedefliyorum. Artık tüm mecralarda Ozan Aras olarak yer alacağım.

Yorum Yaz

 
 
  captcha