Zagoda Ultra premium kalitede zeytinyağı

Zagoda Ultra premium kalitede zeytinyağı
Kalite standartlarını koruyarak Türkiye ve dünyaya yüksek kaliteli zeytinyağı sunma hedefiyle yola çıkan Zagoda, bugüne kadar dünya üzerinde lezzetini 38 madalya ile taçlandırmayı başardı. Üretimde hijyene çok önem veren markanın kalitesinin altında zeytinyağını hiçbir kimyasal işleme tabii tutmadan, katkı maddesiz ve koruyucusuz olarak üretmesi yatıyor.

Zagoda’nın hikâyesi 2017 yılında Manisa’nın Köprübaşı ilçesinde Şahin ailesinin 150 dönüm bir araziyi satın almasıyla başlıyor. ‘Arbequina’, ‘Trilye’ ve ‘Ayvalık’ çeşitlerinde zeytin ağaçları dikilen arazide İyi Tarım Uygulamaları Yönetmeliği’ne uygun her türlü uygulama sisteme entegre ediliyor. 2020 yılı itibariyle de zeytinyağı üretimi başlıyor. Zagoda markasının kuruluş hikâyesini Şirket Sahibi İsmail Şahin şöyle anlatıyor: “Ünlü şair Nazım Hikmet, 1947 yılında kaleme aldığı ‘Yaşamaya Dair’ isimli şiirinde, “Yani, öylesine ciddiye alacaksın ki yaşamayı / Yetmişinde bile, mesela, zeytin dikeceksin / Hem de öyle çocuklara falan kalır diye değil / Ölmekten korktuğun halde ölüme inanmadığın için / Yaşamak yanı ağır bastığından” diye seslenmiş her birimize. Şahin Ailesi olarak da yaşamak yanı ağır bastı ve üstadın öğüdünü dinledik, hem de 70’imizi beklemeden, 16 bin 500 adet zeytin ağacı diktik. Bunlardan elde ettiğimiz yüksek polifenollü ultra premium kalitedeki zeytinyağını Doğu Karadeniz’de salamura yeşil zeytine verilen ‘Zagoda’ ismiyle markalaştırdık. Halen üç ürünümüz bulunuyor. Gelecek sezon bu sayıyı yediye çıkaracağız. Yıllık üretim kapasitemiz şimdilik 25 bin şişe. Ağaçlarımızın büyümesiyle beraber üretim miktarımızı 50 bin şişeye çıkarmayı planlıyoruz.”

“Üretim aşamasında hijyen çok önemli”

Zagoda markasının ön plana çıkan birçok özelliği var. Erken hasat zeytinler tek tek elle toplanıyor ve hasattan hemen sonra son teknoloji ekipmanlara sahip üretim tesisinde hijyen kurallarına azami dikkat edilerek 27 derecenin altında soğuk olarak özenle sıkılıyor. Şahin, “Zeytinyağı çok çabuk okside olan bir madde. Bu nedenle üretim aşamasından şişelenene kadar hijyene azami dikkat ediyoruz. Bu bizim için olmazsa olmaz bir kural. Bu nedenle zeytinyağlarımızın peroksit değerleri çok düşüktür. Ortalama 8-9 kilo zeytin meyvesinden 1 litre zeytinyağı elde ediyoruz. Sadece ultra premium kalitede zeytinyağı üretimi yapıyoruz” diyor. Özel iklimlendirme koşullarında saklanan ürünler yüzde 0.1 civarında asit oranına sahip.

Toplam 38 madalya

Lezzetini ve yüksek kalite standartlarını hem yurt içi hem yurt dışında aldığı ödüllerle de taçlandıran Zagoda, 2021 yılında Kanada, İngiltere, İtalya,İsrail, Arjantin ve Türkiye’den dokuz ödül aldı. Ayrıca 2022 yılında ikincisi düzenlenen Türkiye’nin ilk ve tek uluslararası zeytinyağı yarışması Anatolian IOOC 2022’da “Türkiye’nin En İyi Zeytinyağı” seçildi. Japonya, Arjantin ve Türkiye’de “Sınıfının En iyi Zeytinyağı” ödülüne layık görülen Zagoda, bugüne kadar Amerika, İngiltere, İtalya, Japonya, Kanada, İsrail, Arjantin ve Türkiye’den toplam 38 madalya alarak yoluna devam ediyor. Zagoda, yurt içinde internet sitesi üzerinden satış gerçekleştiriyor. ABD pazarında da bulunan Zagoda ayrıca İngiltere ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne de ihracat yapıyor. Şahin, “Ne şanslıyız ki, arazimizin bulunduğu bölge, Ege Üniversitesi’nce zeytin ağacının yetişmesi için en ideal coğrafyalardan biri olarak ifade ediliyor. Hedefimiz kalite standartlarımızı koruyarak Türkiye ve dünyaya yüksek kaliteli zeytinyağı sunmak ve ihracatımızı daha da artırmak” diyor.

,

www.zagoda.com.tr

Yorum Yaz

 
 
  captcha