PlantFactory’den Gebze Teknik Üniversitesi iş birliğinde geleceğin gıdası için yeni Ar-Ge merkezi

PlantFactory’den Gebze Teknik Üniversitesi iş birliğinde geleceğin gıdası için yeni Ar-Ge merkezi
İstanbul Dragos’ta bulunan üretim tesisinde insanı ve doğayı birlikte düşünerek geliştirdiği tarım teknolojisi ile alandan, topraktan ve güneşten bağımsız 365 gün boyunca maksimum verimlilikle, yüksek besin değerine sahip temiz gıda üreten PlantFactory, kapalı alanda topraksız dikey tarım teknolojisinde emin adımlarla ilerliyor. PlantFactory çalışmalarını daha verimli hale getirmek ve fonksiyonel gıda üzerine olan çalışmalarını derinleştirmek için yeni Ar-Ge merkezini Gebze Teknik Üniversitesi’nde kurdu.

PlantFactory, Ar-Ge çalışmaları ile Türkiye’de dikey tarımın geleceğini şekillendirmeyi ve kendi geliştirdikleri dikey tarım teknolojisini dünyaya ihraç etmeyi hedefliyor. Bu hedef ile 2020 yılında Gebze Teknik Üniversitesi ile üniversite-sanayi iş birliği protokolünü imzalayarak çalışmalarını başlattığı Ar-Ge tesisini 2022 Haziran ayında hayata geçirdi.

PlantFactory’nin tüm Ar-Ge çalışmalarının ortak amacı, tüketiciye mümkün olan en taze, lezzetli, sağlıklı, besleyici ve güvenli gıdayı mümkün olan en verimli kaynak kullanımı ve en düşük karbon ayak izi ile sürdürülebilir bir şekilde ulaştırabilmek.

GTÜ BiyoteknolojiEnstitüsü’nünimkanlarıylave Dr. Öğr. Üyesi Ümit Barış Kutmanve Dr. Öğr. Üyesi Bahar Yıldız Kutman’ın danışmanlığında Kutman lab ekibinin desteğiyle hayata geçirilen Ar-Ge tesisinde; başta verim, kalite ve etkinlik odaklı olarak bitki besleme optimizasyonu, LED aydınlatmada maliyet etkinliği ve yetiştirilen ürünlerin besin içeriklerinin özelleştirilmesi ve bu yolla fonksiyonel gıdaların üretilmesi olmak üzere, birçok farklı alanda Ar-Ge çalışmaları gerçekleştirilecek.

Plant Factory hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için www.plantfactory.company web sitesini ziyaret edebilir ve @plantfactory.coInstagram adresini takip edebilirsiniz.

Yorum Yaz

 
 
  captcha