22 Haziran 2024, Cumartesi

Ödüllü şef Yunus Emre Akkor, Altınbaş Üniversitesi Gastronomi Bölümü’nde

Ödüllü şef Yunus Emre Akkor,  Altınbaş Üniversitesi Gastronomi Bölümü’nde
Profesyonel mutfak yönetimi ya da popüler adıyla şeflik günümüzün en ilgi duyulan mesleklerinden biri haline gelmiş durumda. Türkiye’de mutfak profesyonellerinin yetiştirilmesi konusunda eğitim veren üniversitelerden biri olan Altınbaş Üniversitesi, Gastronomi Bölümü’yle geleceğin şeflerinin yetişmesinde önemli bir rol oynuyor. Gerek eğitim kadrosu gerekse sunduğu imkânlarla mutfak kültürü alanında kariyer hedefleyen gençlerin tercihi olan Bölüm, dünya mutfağının en güncel bilgileriyle müfredatını geliştiriyor. Dünya mutfaklarının yanı sıra Osmanlı ve Anadolu mutfak kültürünün de gelecek nesillere aktarılması konusunda bir sorumluluk üstlenen Altınbaş Üniversitesi Gastronomi Bölümü, bu alandaki deneyimi ve kapsamlı araştırmaları ile tanınan ünlü şef Yunus Emre Akkor’u öğretim üyesi olarak kadrosuna kattı. Şef Yunus Emre Akkor, 2021-2022 eğitim öğretim yılı itibariyle Altınbaş Üniversitesi Gastronomi Bölümünde “Osmanlı Mutfağı ve Yemek Kültürü” derslerine başlayacak.

İlk derste bir Osmanlı mutfağı klasiği olan ‘Mastabe’ yapıldıOsmanlı ve Anadolu mutfağı konusunda duayen isimlerden olan Yunus Emre Akkor, TV programlarının yanı sıra yayınladığı kitaplar ve aldığı ödüllerle de gastronomi sektöründe adından söz ettirmeyi başarmış yetenekli bir şef. Son kitabı “Kayseri Mutfağı” ile yemek kitaplarının nobeli olarak bilinen Gourmand Cook Book Awards’de dünyanın en iyisi ödülünü almıştır. Aynı zamanda Türkiye’nin kültür sanat kanalı TRT 2’ dek 5 sezondur yayınlanan programında Osmanlı mutfak tarihinin izlerini sürmeye devam ediyor.

Üniversite tercih döneminde Altınbaş Üniversitesi’nin Gayrettepe’de bulunan Gastronomi Bölümünün mutfağını ziyaret eden ünlü şef, ilk dersini kendisiyle tanışmaya gelen bölüm öğrencileriyle birlikte yaptı. Öğrenciler, Osmanlı mutfağının önemli lezzetlerinden, sağlıklı ve doyurucu bir yemek olan Mastabe’nin püf noktalarını ünlü şeften öğrendiler. 15. YY’dan Osmanlı Mutfağı kayıtlarına girmiş ilk soğuk yemek. Şef Akkor ve öğrencilerin bu lezzetli dersine, Altınbaş Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Kasım Han da eşlik etti. Böylesine keyifli bir mutfak deneyimini Şef Yunus Emre Akkor ve öğrencilerle birlikte yaşamaktan büyük keyif aldığını ifade eden Prof.Dr. Ahmet Kasım Han, “Gastronomi, bir ülkenin geçmişini, değerlerini anlatmanın en lezzetli yolu. Bu yolda biz de genç şef adaylarımızı gastronominin her alanında yetiştirip sektöre hazırlamak istiyoruz. Kendi öz mutfaklarının kıymetini bilsinler ve bu değerleri kendi yaratıcılıkları ile birleştirip dünyaya açılsınlar. Değerli Şefimiz Yunus Emre Akkor’un katkılarını bu noktada çok önemsiyoruz.” şeklinde konuştu.


“Fark yaratacağımıza inanıyorum”
Şef Yunus Emre Akkor da, uzmanlaşmış olduğu alan ve dünya mutfak kültürüne dair bilgi ve deneyimlerini Altınbaş Üniversitesi Gastronomi öğrencileri ile paylaşacak olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. İyi yemek yapmak şifa sunmaktır diyen Şef Akkor, “Osmanlı şefleri tariflerinin çalınacağını düşünerek bazı bilgileri yazılı kayda geçirmemişler. Bunların birçoğu yitip gitmiş. Biz bunları araştırıp gün yüzüne çıkarmak ve gelecek nesillere aktarmak durumundayız. Üretimde geleneği yer vermeyen hiçbir şey evrenselliği yakalayamaz. Altınbaş Üniversitesinin Gastronomi Bölümünde şef adayı öğrencilerimizle yapacağımız çalışmalarla gerçekten fark yaratacağımıza inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Yorum Yaz

 
 
  captcha