15 Temmuz 2024, Pazartesi

NOG Glütensiz ürünleriyle hem sağlıklı hem lezzetli

NOG Glütensiz ürünleriyle hem sağlıklı hem lezzetli
Üç ana grupta 12 çeşit ürünüyle hem sağlıklı beslenmek isteyenlere hem de çölyak hastalığına sahip kişilere glütensiz ürünler sunan NOG, üretim sürecinde kaliteli malzeme kullanımı ve izlediği şeffaf üretim politikasıyla ön plana çıkıyor. Lezzetiyle iddialı olan NOG, glütensiz portakallı kurabiyesiyle Güvenilir Ürün Zirvesi kapsamında gerçekleştirilen Feed the Future Ödül Töreni’nde iki ödülün sahibi olurken evinizde de glütensiz meyhane pilavından brownie’ye birçok lezzetli tarifi glütensiz hazırlama olanağı sunuyor.

Yaklaşık iki yıl önce sektöre iddialı bir giriş yapan NOG, sağlıklı ve lezzetli ürünler ile beslenmek isteyenlere, kilo-kalori dengesine ihtiyaç duyanlara, sindirim sorunu yaşayanlara ve çölyak hastalığına sahip kişilere hitap eden bir ürün portföyüne sahip. Lezzet ve kalite konusunda üst düzey bir çalışma prensibiyle hareket eden firmanın Kurucusu Buse Öksüz. Gıda Mühendisi olan Öksüz, glütensiz beslenme konusuna oldukça hakim bir isim. Üniversitede bitirme tezini glütensiz ürünler üretimi üzerine yapan Öksüz, bu tez kapsamında farklı un misklerinden üç farklı kek formülasyonu geliştirip kör tadım gerçekleştirdiği bir sosyal deneye de imza atmış. AA ile mezun olan Öksüz, eğitim hayatında da ilgisini çeken bu alanı profesyonel hayata da başarılı bir marka olarak dönüştürmeyi başarmış. Öksüz, markanın kuruluş sürecini şöyle anlatıyor: “Yeditepe Üniversitesi Gıda Mühendisliği mezunuyum. Ardından İstanbul Üniversitesi’nde NBA yaptım. Ayrıca 60 yıllık bir aile şirketinin de üçüncü kuşak temsilcisiyim. Yabancı dillerimdem dolayı mezuniyetimin ardından şirketin ihracat ve horeca kanalında çalışmaya başladım. Pandemiyle birlikte toplumda sağlıklı beslenme konusu çok önem kazandı. Bu kanalın inovatif fikirlerle gelişmeye başladığını gözlemledim. İnsanlar glütensiz beslenme konusunda daha bilinçlendi. Üniversite bitirme tezimden de hâkim olduğum bu alanda ürün çalışması yapmaya başladım. Çatalca’da bulunan arazimize ürün ektim, analizler yaptım, denemeler gerçekleştirdim. İthal ürünler getirdim ve Türkiye’de farklı üreticilerden numuneler aldım. Ve tüm bu malzemelerle yeni formülasyonlar geliştirdim. Bu şekilde NOG’un kurumsal kimliği de ortaya çıkmış oldu.”

Topraktan paketlenme sürecine kadar hassas üretim anlayışı

NOG, tüketicisine glütensiz un, karabuğday unu, pilavlık ve köftelik bulgur, karabuğday tane, irmik, mısır gevreği olmak üzere birçok ürün sunuyor. Atıştırmalık grubunda yer alan portakallı kurabiye, tahinli kurabiye, susamlı çubuk kraker, parça çikolatalı muffin kek, portakallı muffin kek çeşitleri hızlı tüketim kategorisinde sağlıklı atıştırmalık olmaları nedeniyle gönül rahatlığıyla tercih ediliyor. NOG, internet sitesi üzerinden glütensiz tarifler paylaşarak tüketicilerine ürünlerin nasıl kullanılabileceğini konusunda fikir veriyor. Dilerseniz meyhane pilavı, revani, brownie, simit gibi sevilen lezzetlerin tariflerine NOG’un sosyal medya kanalları üzerinden ulaşabilirsiniz. Ürünlerin paketleri üzerinde bulunan QR kodu okuttuğunuzda da direkt internet sitesine erişebiliyorsunuz. Ürünlere duyulan güvenin marka için çok önemli olduğunu ifade eden Öksüz, topraktan paketleme sürecine kadar birçok analiz yapıldığını söyleyerek, “Butik bir markayız. Amacımız sağlıklı beslenmeyi hayat mottosu haline getiren kişilerle bütünleşmenin yanı sıra hayatı boyunca glütensiz beslenmek zorunda olan çölyak hastaları için de bir alternatif yaratıyoruz. Çünkü onlar için adeta ilaç gibi ürün gruplarımız. Dolayısıyla çapraz bulaşmanın olmaması gerekiyor. Bizim ürünlerimiz yüzde yüz glütensizdir. Fabrikamızda iki hava sistemimiz bulunuyor. Yüzde yüz sterildir. Tarladan başlayan analizler üretim sürecinde de devam ediyor. Her bölümde ayrı bir ekip arkadaşım bulunuyor. Ürünler Avrupa mevzuatına uygun olarak üretiliyor. Zaten ihracat kanalında da çalışmalarımız başladı” diyor. NOG, bu anlamda Türkiye’nin 7 bölgesinden de ürün tedarik ediyor. Ayrıca karabuğday Rusya’dan ithal ediliyor. Özellikle atıştırmalık kategorisinde lezzetli ve sağlıklı iddiasının arkasında da malzeme konusunda özenli bir anlayışa sahip olmaları yatıyor. Ödüllü portakallı kurabiyeyi yediğinizde portakalın kokusu, aroması ve tanelerini de hissedebiliyorsunuz.

Büyümeye devam ediyor

İlk olarak e-ticaret kanallarıyla satışa başlayan NOG, bugün Türkiye’nin birçok yerinde ulusal marketler de yerini almış durumda. Ayrıca otel gruplarıyla çalışmaya başlayan markanın ürünleri hastane menülerinde, restoranlarda ve fırınlarda da kullanılıyor. Fason üretim yaptıklarını da söyleyen Öksüz, ekliyor: “Şu an hali hazırda fason üretim yaptığımız firmalar var. Yine Ar-Ge çalışmaları devam eden fason anlaşmalarımız da bulunuyor. Talep olduğunda firmaların kendi reçeteleriyle de üretim yapıyoruz” diyor.

www.nog.com.tr

Yorum Yaz

 
 
  captcha