15 Nisan 2021, Perşembe

Karkas Çiftliği etleri ile leziz ve keyifli sofralar

Karkas Çiftliği etleri ile leziz ve keyifli sofralar
Karkas Çiftliği, çiftlikten sofraya yüzde 100 yerli, doğal ve açık besi etleri ile sektörün online kanaldaki yeni ve iddialı oyuncularından... Doğanın bereketini, çiftlikten sofraya sunduğu lezzetlerle taşıyan markanın Adıyaman, Bursa, Tekirdağ ve Edirne’de çiftlikleri bulunuyor.

Röportaj: Nalan Güneş - nalan.gunes@rafinemedya.com

Yeme - içme sektörünün online kanaldaki yeni oyuncusu Karkas Çiftliği, kendi çiftliklerinde ürettiği yerli, doğal ve açık besi etlerini damak tadına önem verenlerin beğenisine sunuyor. 24 sene önce Adıyaman’da karkas et üretimine başlayan ve dededen toruna nesiller boyu büyüyerek elde ettiği başarılarla Türkiye’nin en seçkin et tedarikçilerinden olan Hasmert Hayvancılık’ın birebir tüketiciye yönelik yatırımı olarak Mert Tutak’ın yönetiminde kurulan Karkas Çiftliği’nin, Adıyaman, Bursa, Tekirdağ ve Edirne’de kendi çiftlikleri bulunuyor. Doğanın bereketini, çiftlikten sofraya sunduğu lezzetlerle taşıyan Karkas Çiftliği, et konusundaki çeşitliliğiyle beğeni kazanıyor.

Nitelikli etler…

Karkas Çiftliği, doğduğu toprakların bereketini, doğallığını, saflığını ve sağlığını lezzetlerine yansıtırken, yerli besinin verdiği güvenle 7’den 70’e herkese kaliteli ve nitelikli et yemenin mutluluğunu yaşatıyor. www.karkasciftligi.com adresi üzerinden online satış yapan Karkas Çiftliği’nde dana etleri, kıyma çeşitleri, köfteler, bebeklere özel ürünler, şarküteri lezzetleri, burger köfteleri ve sakatat seçenekleri yer alıyor.

Şifa ve saf kolajen kaynağı olarak tanınan dana ilikli kemik Karkas Çiftliği’nin en özel ürünleri arasında yer alıyor. Karkas Çiftliği, özellikle pandemi döneminde ve soğuk havalarda bağışıklığı güçlendirme konusunda büyük rol oynayan dana ilikli kemiği için web sitesinde özel bir pişirme tarifine de yer veriyor. Evde yapılacak en leziz yemekler ve ızgaralar için boy gösterenler arasında ise dana jülyen kesim, dana kavurmalık kuşbaşı, dana kuşbaşı, dana sote kuşbaşı, dana pirzola bulunuyor. Çocuk ve bebek gelişimini önemseyen, bu konuda hassasiyet gösteren aileleri de düşünen Karkas Çiftliği’nin miniklerin ihtiyaç duyduğu besinleri içeren dana bebek kıyma ve dana bebek kuşbaşı seçenekleri de mevcut.

“Güzel bir burgerın tadı etinden gelir” diyen Karkas Çiftliği, kendi burgerını yapmak isteyenler için hazırladığı hamburger köftesi ve mini hamburger köftesiyle de iddiasını ortaya koyuyor. Dana kıyma ve dana yağsız kıyma en güzel yemeklere tat verirken, dana köftelik kıyma da kendi köftesini yapmayı tercih edenlerin favorisi olarak öne çıkıyor. “Ben köfte yapmakla uğraşmayayım, hazır yapılmışı var mı” diyenleri de düşünen Karkas Çiftliği, cızbız köfte ve İnegöl köfte ile ziyafet yaşatıyor. İster kahvaltıda, ister keyif molalarında kurulan sofralara tat katan şarküteri çeşitleri arasında ise antrikot pastırma, dana kavurma ve kasap sucuk boy gösteriyor. Sakatata gönül verenleri de unutmayan Karkas Çiftliği’nin zengin seçenekleri arasında dana böbrek kuşbaşı, dana ciğer kuşbaşı, dana dalak kuşbaşı, dana dil ve dana yürek kuşbaşı yer alıyor. Karkas Çiftliği’nin bir diğer yıldızı olan Gaziantep simit kebabı ise bu yöresel lezzeti iştahla yemek isteyenleri ya da çok duyup da bir türlü bulamadığı için deneyemeyenleri mutlu eden bir çeşit olarak öne çıkıyor.

Haberin devamı Gastronomi Turkey by Rafine'nin ilk sayısında...

E-dergi formatında incemek için tıklayın: rafinedergi.gastronomiturkey.com/1/

Yorum Yaz

 
 
  captcha